Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Praca dla młodej osoby - czy musi oznaczać wyzysk ...?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
new posts

  • Praca dla młodej osoby - czy musi oznaczać wyzysk ...?

    Wiele młodych osób szuka pracy na wakacje. Są to zazwyczaj osoby bez doświadczenia, dla niektórych może to nawet być pierwsza praca. Ja jestem właśnie w takiej sytuacji. Składałam CV w wielu różnych miejscach, typu kawiarnie, księgarnie i sklepy. Pracodawcy oferują 5 PLN za godziną, 6,5 PLN ... Praca ma trwać często wiele godzin, co prowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu. Uważacie, że oni mają prawo nas tak traktować?
    Do tego odniosłam wrażenie, że młoda osoba = osoba, którą można pomiatać. Czy musimy się na to wszystko godzić? Co zrobić, by będąc osobą młodą nie pozwolić zrobić z siebie niewolnika?

  • #2
    Zawsze masz wybór. Stawka 5zł na godzinę jest mizerna, jednakże są osoby którzy na to się zgadzają i jest ich dużo, dlatego pracodawca wie, że bez pracowników nie zostanie.
    Ja uważam, że należy zaczynać szukać pracę dużo wcześniej, wtedy jest możliwość coś znaleźć. Pozatym stanowisko jako kasjerka w kawiarni wiadomo, że nigdy nie będzie dobrze opłacane, więc może warto poszukać czegoś innego, bardziej związanego ze studiami, czy wymagającego jakiejś wiedzy, bo właśnie to się liczy. Niestety tak to jest, że normalne pieniądze płaci się za kwalifikacje i wiedzę, a nie za wysiłek fizyczny.

    Comment


    • #3
      Trzeba też postawić się na miejscu pracodawców. Za co mają płacić osobie, która tak naprawdę nic nie potrafi i nie ma doświadczenia? Oni w pewnym sensie też ryzykują. Oczywiście, jest to nie na miejscu, kiedy obiecują np. zatrudnienie po stażu, podpisują tylko umowy o dzieło, a kiedy przychodzi co do czego (deklaracji stałego zatrudnienia) pokazują drzwi. W końcu my też poświęcamy im swój czas i energię. Zgadzam się z poprzedniczką, że warto poszukać jakiejś ambitnej pracy, zacząć od biura np. jako sekretarka/asystentka. Później pracodawcy inaczej patrzą na tego typu punkty w CV, niż na kawiarnię lub sklep. Po za tym samemu trzeba się cenić i nie dać sobą pomiatać. Nie warto brać byle jakiej pracy, o niskiej płacy, bo jeśli my same nie będziemy z niej zadowolone (będziemy podchodziły niechętnie myśląc tylko jak uciec) to nasz pracodawca z pewnością tym bardziej tego nie doceni... Był czas, że też długo szukałam pracy... bardzo się wyczuliłam na nieuczciwych ludzi, ale też przy okazji wiele się nauczyłam. Na początku było ciężko, ale teraz śmieję się z koleżanek, które są razem ze mną w trakcie studiów i jeszcze nigdy nie pracowały. Myślą, że usiądą w któryś poniedziałek nad Gazetą Wyborczą i już coś znajdą, wszyscy pracodawcy do nich oddzwonią i będą prześcigać się z wysokimi stawkami. Cieszę się, że ja już dawno zeszłam z chmur. I uwierz mi, są na świecie uczciwi pracodawcy, ale to tak jak z facetem... żeby trafić na tego właściwego... trzeba i dobrze poszukać i uzbroić się w cierpliwość. Głowa do góry

      Comment


      • #4
        Mnie się wydaje, że niektórzy pracodawcy wręcz żerują na młodych osobach, zwłaszcza w trudnej sytuacji materialnej. Np. takich, które muszą się same utrzymać. Znam dwie, czy trzy dziewczyny, które męczą się w pracy bez przyszłości za bardzo marne pieniądze właśnie dlatego, że nie mogą sobie pozwolić na to, by choć przez chwilę pozostać bez pracy.
        Ktoś tam wyżej napisał, że pracodawca dobrze wie, że ZAWSZE znajdzie takich pracowników, którzy będą pracowali po kilkanaście godzin za te 6 zł, bo potrzebują jakichkolwiek pieniędzy. Czyż to się nie nazywa wyrachowanie?
        Jak tu młoda osoba ma się rozwijać? Zamiast dać szansę, podcinają skrzydła.
        Jeszcze jedna rzecz jest ciekawa... Zauważyłam ostatnio, że w niektórych sklepach poszukują koniecznie ekspedientów z doświadczeniem. Szkoda, że nie z wyższym wykształceniem i pięcioma językami. Żądają wiele, a płacą tak, że nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. I wszystko zgodne z kodeksem pracy.

        Comment


        • #5
          shasta, też mam takich znajomych, którym się wydaje, żę kiwną paluszkiem i miliony $ znajdą się na koncie ... najgorsze jest to, że niektórzy ludzi dzisiaj uważają, że żeby odnieść sukces w ogóle nie trzeba się starać, ze ... że to im się po prostu należy - "a, pojde sobie na studia, potem znajde prace, potem zostane prezesem, a w ogole, to moim marzeniem jest znaleźć się na liscie najbogatszych polaskow forbes'a" ... hej, czy dzisiaj w ogóle są między nami ludzie ambitni, którym w ogóle COKOLWIEK się chce ???

          Comment


          • #6
            Jak się chce to się da Wystarczy trochę poszukać, poczekać czasami, ale jeśli zna się min 3 języki obce (2 to juz teraz norma), ma się jakieś doświadczenie, uczęszczało się na kursy i pracodawca widzi, że w czasie studiów nie obijało się chodząc na imprezy cały czas np., tylko działało się coś w kierunku samorozwoju, to nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Owsze, są pracodawcy, którzy wyzyskują, ale od takich sie trzeba trzymać z daleka i walczyć o swoje

            Comment


            • #7
              Nie mogłam znaleźć dobrej pracy w mojej okolicy, więc zdecydowałam się na wyjazd nad morze. Wynajęłam mieszkanie przez https://luksusowemieszkania.pl/apartamenty/gdansk i o dziwo dość szybko znalazłam pracę. Teraz powoli awansuję, więc chyba idzie mi nieźle.

              Comment


              • #8
                Niekoniecznie. Przecież młodość=kreatywność.

                Comment


                • #9
                  Ostatnio zapisałam się na kurs komputerowy. Ja jestem tam względnie stara. Poza mną są cztery osoby młode, które wiedzą co chcą robić i poprzez naukę programów graficznych chcą osiągnąć sukces. Jeśli chodzi o mnie to ja wiem, gdzie szukać kursów, podnoszących kwalifikacje i gdzie uczęszczać. Dużym wsparciem jest dla mnie serwis http://www.bielszczak.pl

                  Comment


                  • #10
                    Szukałam pracy na portalu https://www.praca.pl/kielce szczególnie przydatnym do znalezienia dużych pracodawców.

                    Comment

                    Ciekawostki

                    Collapse

                    Glamourina
                    Glamourina pokazuje swoje stylizacje, skomentuj je TUTAJ.
                    masaż tantryczny warszawa

                    Najnowsze wątki

                    Collapse

                    Working...
                    X